نمایشگاه هنر ایران

آنتروپومتری چیست و چرا باید اجرا بشود؟

نمایشگاه هنر ایران: آنتروپومتری چیست و چرا باید اجرا بشود؟

آنتروپومتری چیست؟
به سنجش ابعاد فیزیکی بدن، و به کاربردن ابعاد به دست آمده در اصلاح شرایط فیزیکی آنتروپومتری می‌گویند.

یکی از دلایل آسیب‌های جسمانی، عدم تطابق ابعاد محل کار با ویژگی‌های ابعادی بدن کاربر می‌باشد. داده‌های آنتروپومتریک می‌توانند کمک مؤثری در طراحی تجهیزات، ابزارآلات، مبلمان و محصولات بکنند.

تناسب دفاتر اداری، تحت تاثیر عواملی چون قابلیت تطبیق، دوام، سازگاری، فضای نگهداری، بهره وری، زیبایی و چگونگی سیم کشی می‌باشد.

مبلمان مناسب نیز از شاخصه‌های مهم طراحی ایده ال اتاق‌های کار است. مبلمان خوب می‌بایستی هماهنگ با رنگ و فضای داخلی اتاق‌ها باشد و نحوه قرارگیری آن‌ها باید به گونه‌ای باشد که مزاحم رفت و آمد و فعالیت افراد نشود و زیبایی به محیط ببخشد.

نمایشگاه هنر ایران: فضای مورد نیاز برای کارمندان در حالت نشسته یا ایستاده، مبنایی برای محاسبهٔ حداقل فاصله بین میزها و میز تحریرها است که این فاصله باید حداقل 10 متر باشد. صندلیها باید قابل تنظیم، چرخدار و مبله و مجهز به پشتی تکیه دادن باشند. دفاتر بایگانی، آرشیو و کارتهای اطلاعات مربوط و … را می‌توان در کمدهای بدون پهلو که معمولاً از جنس استیل و در ابعاد استاندارد ساخته می‌شوند قرار داد.
استاندارد میزها:
1 – حداقل طول میزها باید 1200 میلیمتر و حداقل عرض باید 800 میلیمتر باشد.
2 – ارتفاع سطوح کار میز با ارتفاع ثابت باید ± 15mm 720میلیمتر باشد.
3 – ارتفاع سطوح میز با ارتفاع قابل تنظیم باید دارای حداقل محدوده قابل تنظیم از 680 میلیمتر تا 760 میلیمتر باشد.
ابعاد جای پا برای سطح کار در ارتفاع 720 میلیمتر

 

مطلبی که مطالعه کردید تلاش داشت تا آنتروپومتری چیست و چرا باید اجرا بشود؟ را در «نمایشگاه هنر ایران» به شما ارائه دهد، در صورتیکه محتوای این صفحه را کافی نمی دانید یا سوالی دارید از طریق ارسال دیدگاه با ما در میان بگذارید.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی: + 44 = 51