نمایشگاه هنر ایران

فرم درخواست صدور شناسنامه آثار هنری

به دو زبان انگلیسی و فارسی

فرم درخواست شناسنامه اثر

گواهی ثبت اثر هنرهای تجسمی و صنایع دستی

نکات مهم شناسنامه اثر

گواهی ثبت اثر در «نمایشگاه هنر ایران»

هنرمند گرامی؛ پس از ثبت اثر در «نمایشگاه هنر ایران» از طریق این لینک، برای یک اثر یا گروهی از آثار می توانید شناسنامه دیجیتال یا چاپی (بصورت تگ یا لوح) با قابلیت راستی آزمایی درخواست دهید.

صدور این شناسنامه به صورت تگ و لوح به دو زبان انگلیسی و فارسی خواهد بود.

شرایط صدور شناسنامه اثر هنری یا صنایع دستی

برای بهره مندی از این نوع شناسنامه اثر هنری، مطالعه و رعایت شرایط و قوانین زیر الزامی است:

  • شناسنامه اثر را می توانید برای آثار نقاشی، مجسمه سازی، نقاشی خط، خوشنویسی، نگارگری، مینیاتور، استرینگ آرت، عکاسی و همچنین همه آثار صنایع دستی که صنعتی سازی نشده باشد و صرفا ساخت دست باشد، سفارش دهید.

  • ثبت اثر در نمایشگاه هنر ایران به نشانی honariran.org و دریافت شناسه عددی که در بالای صفحه هر اثر درج شده الزامی است. (بر مبنای آن کیوآرکد ساخته می شود)

  • با توجه به تایید و تخصیص url و qrcod اختصاصی، حذف اثر در سامانه به منزله ابطال شناسنامه است.

  • تکمیل دقیق فرم های درخواست مربوطه برای ارائه شناسنامه پس از تکمیل فرم، تایید واحد صدور شناسنامه نمایشگاه هنر ایران الزامی است»

  • در صورتیکه به عنوان فروشگاه آثار هنری یا صنایع دستی اقدام به درخواست صدور شناسنامه می می نمایید؛ ذکر نام دقیق هنرمند و سال خلق اثر الزامی است.

هنرمند گرامی؛ «نمایشگاه هنر ایران» به عنوان یک سامانه یا پلتفرم رسمی صدور گواهی ثبت اثر یا شناسنامه اثر هنری با امکان استعلام آنلاین  با کد یونیک بین المللی (QRcode) می نماید.


نکات مهم پیش از دریافت شناسنامه

  • شناسنامه اثر هنری یا صنایع دستی، بصورت تگ یا لوح صادر می شود که میتوانید با توجه به انتخاب خود آن را بصورت عکس با کیفیت و قابل چاپ یا بصورت چاپ شده با هلوگرام دریافت نمایید.

  • تگ شناسنامه دارای کیوآرکد اختصاصی، هلوگرام امنیتی تخریب شونده و همچنین دارای اطلاعات هویتی اثر و هنرمند خواهد بود که بصورت ضد آب و رطوبت چاپ می شود.

  • QRcode اختصاصی و ویژه شما هنرمند گرامی به صفحه اصلی اثر لینک شده که در سامانه «نمایشگاه هنر ایران» به راحتی قابل راستی آزمایی دارد.

  • این شناسنامه مادامی که اثر شما در «نمایشگاه هنر ایران» در حال نمایش باشد قابلیت راستی آزمایی دارد در صورت حذف آن این قابلیت دیگر وجود نخواهد داشت.

  • آثار ثبت شده در «نمایشگاه هنر ایران» تاریخ انقضا یا مدت زمان مشخصی برای نمایش ندارد و دائمی ثبت می گردند، از این رو شناسنامه صادر شده دائمی خواهد بود.

ثبت اصالت اثر و شناسنامه دار کردن آثار نقاشی و صنایع دستی در نمایشگاه هنر ایران

«نمایشگاه هنر ایران» امکان صدور شناسنامه اثر را فراهم می آورد.

سوالات متداول در رابطه با صدور شناسنامه آثار هنری و صنایع دستی

شناسنامه اثر یا گواهی ثبت اثر هنری چیست؟

پاسخ: شناسنامه اثر هنری یک سند رسمی است که جزئیات مربوط به اثر هنری و صاحبیت آن را شامل می‌شود. این شناسنامه شامل اطلاعاتی مانند عنوان اثر، تاریخ خلق، نام هنرمند، و موارد مرتبط دیگر است. «نمایشگاه هنر ایران» مفتخر به ارائه این خدمت منحصر بفرد ویژه به هنرمندان است.

چرا ارائه شناسنامه اثر هنری مهم است؟

پاسخ: ارائه شناسنامه اثر هنری اهمیت زیادی دارد، زیرا این کار می‌تواند به جلوگیری از سوءاستفاده‌های حقوقی و فرهنگی کمک کند. همچنین، این شناسنامه می‌تواند به هنرمندان کمک کند تا اثرهای خود را به درستی مدیریت و ارزشیابی کنند.

این شناسنامه در فروش آثار هنرمندان تاثیری دارد؟

پاسخ: به طور کلی باید گفت هر موضوعی که به آثار و محصولات شما اصالت ببخشد برای خریدار آثار هنری ایجاد اعتماد و انگیزه خرید بیشتری می کند.
بسیاری از آثار در گذر زمان و در خریدهای متعدد نام و نشان هنرمند خود را از دست داده اند و این شناسنامه باعث می شود حتی به ماندگاری اطلاعات اثر و افزایش قیمت آن کمک شایانی نماید.
«نمایشگاه هنر ایران» امکان دریافت شناسنامه ماندگار و قابل راستی آزمایی را برای هنرمندان گرامی پس از ثبت آثارشان فراهم آورده است.

اعتبار و ارزش این شناسنامه چقدر است؟

«نمایشگاه هنر ایران» با زیرساخت قدرتمند امکان ماندگاری آثار شما را تا سال ها در سامانه خود فراهم آورده است.
بخش مهمی از اعتبار و اقبال عمومی هنرمندان از این سامانه، از ماندگاری و خدمات با کیفیت پدید می آید که «نمایشگاه هنر ایران» همواره در تلاش برای افزایش شاخص های ذکر شده است. اعتبار این شناسنامه اثر هنری و محصولات صنایع دستی به واسطه عدم حذف آن از سامانه دائمی خواهد بود.

آیا این شناسنامه به جز زبان فارسی به زبان های دیگری صادر می شود؟

پاسخ: «شناسنامه آثار هنری و محصولات صنایع دستی» به صورت پیش فرض به دو زبان انگلیسی و فارسی صادر می شود.
در صورتیکه تمایل به دارا بودن زبان های دیگری هستید کافی است از سامانه تیکیت پشتیبانی اقدام به ارائه درخواست نمایید.
«نمایشگاه هنر ایران» امکان صدور شناسنامه به زبان های معتبر دنیا را دارد.

این شناسنامه به حفظ قوانین کپی رایت کمک می کند؟

پاسخ: به طور کلی خیر، اما زمان مواجه افرادی که به این قوانین توجهی ندارند با شناسنامه صادر شده، قطعا قدرت بازدارندگی بیشتری برای کپی برداری خواهد داشت.
مهمترین عامل رعایت نکردن قانون کپی رایت، معمولا عدم وجود مشخصات کافی از هنرمند اثر مورد نظر است که «نمایشگاه هنر ایران» با صدور شناسنامه به زبان های معتبر دنیا به افزایش آگاهی از مشخصات آثار هنری کمی می نماید.

چه اطلاعاتی باید در یک شناسنامه اثر هنری ذکر شود؟

پاسخ: اطلاعات مهمی که باید در یک شناسنامه اثر هنری ذکر شود شامل عنوان کامل اثر، توضیحات مربوط به آن، نام هنرمند یا خالق، تاریخ خلق اثر، ابعاد، و اگر امکان دارد تصاویر مرتبط با آن اثر است.

آیا ارائه شناسنامه اثر هنری برای همه اثرهای هنری ضروری است؟

پاسخ: بله، ارائه شناسنامه اثر هنری برای همه اثرهای هنری ضروری است. این کار می‌تواند به حفظ حقوق هنرمندان و جلوگیری از نقض حقوق مالکیت فکری کمک کند، بنابراین باید برای هر اثر هنری این شناسنامه ارائه شود.

در صورت دارا بودن سوالات بیشتر از کانال های ارتباطی پیش رو استفاده نمایید.

برای شناسنامه دار کردن آثار هنری و محصولات صنایع دستی فرم درخواست را تکمیل نمایید.