نمایشگاه هنر ایران

جدول هزینه های پست پیشتاز در سال 1402

برای آگاهی از جدول هزینه های پست پیشتاز در سال 1402 این مطلب را دنبال کنید.

تعرفه قیمت پست پیشتاز و سفارشی سال 1402 یک گرم تا ۳۰ کیلو، تعرفه هایی است که ممکن است در سال 1402 دستخوش تغییر شود.

پست پیشتاز یا (EMS)، سریع‌ ترین سرویس پستی کشور ایران، پست پیشتاز است که کلیه عملیات پستی آن از لحظه قبول مرسولات تا توزیع آن‌ ها در داخل و خارج از کشور ایران، در کوتاه‌ ترین زمان ممکن انجام می‌ گیرد.

در حال حاضر، مرسولات قبول شده در تهران به مقصد مراکز استان‌ ها و بیش از ۱۰۰ شهر دیگر ظرف مدت ۲۴ ساعت به گیرندگان تحویل داده می‌ شود. حداکثر زمان تحویل یک مرسوله پیشتاز درون شهری به گیرنده ۱۲ ساعت و برای شهرستان‌ ها ۲۴ تا ۴۸ ساعت است.

این زمان در خارج از کشور ۷۲ ساعت می‌ باشد. البته مدت های ذکر شده در روز های کاری میباشد و در روزهای تعطیل سرویس دهی انجام نمیگیرد.

توجه : ارسال درون خود شهر با پست ۱۲۰۰۰ تومان می باشد . مثلا اگر اصفهان ساکن باشید و بسته ای در شهر اصفهان داشته باشید با هزینه ۱۲۰۰۰ تومان تحویل گیرنده می شود. (هزینه بدون هزینه کارتن پست و یا پاکت پستی است)

جدول هزینه های پست پیشتاز در سال 1402

موارد موثر در هزینه های پست:

1-استان مقصد

هزینه پست 1402 شهر به شهر از لحاظ استان به سه دسته تقسیم می شود:

استان بومی : چنانچه مبدا و مقصد مرسوله درون یک استان باشد.
استان همجوار:تمامی استان هایی که با استان مبدا مرز مشترک داشته باشد.
استان غیر همجوار: استان هایی که با استان مبدا مرز مشترک نداشته و برای رسیدن به آنها باید از یک استان همجوار عبور کرد.

2-وزن محصول
طبق تعرفه شرکت ملی پست جمهوری اسلامی، هزینه پست پیشتاز تا وزن حداکثر یک کیلوگرم و قیمت صدهزار تومان برای حمل و نقل درون استانی با تعرفه 172.998 ریال و برای برون استانی با تعرفه 212.800 ریال محاسبه خواهد شد وهمچنین این تعرفه برای مرسولاتی با وزن تا حداکثر ۲ کیلوگرم به ترتیب 126.222 و 206.426 ریال خواهد بود. (این قیمت ها در فروردین ماه سال 1402 محاسبه شده است).

3-انواع سرویس پستی

در مواردی که سرعت ارسال محصول به دست مشتری از مهم باشد میتوان از پست پیشتاز استفاده کرد، در واقع نحوه ارسال کالا از طریق پست پیشتاز از سرعت بیشتری برخوردار است. زمان تحویل پست پیشتاز و جمع آوری مرسولات پستی برای مرسولات شهری و درون استانی یک روز و برای مراکز استان ها و سایر شهرستان ها 2 الی 5 روز میباشد.تعرفه پست پیشتاز 1402 متغیر است. برای استعلام قیمت پست پیشتاز به وبسایت پست مراجعه کنید. همچنین از فرم بالا می توانید برای محاسبه هزینه پست پیشتاز، هزینه پست عادی و هزینه پست ساده استفاده کنید.

قابل ذکر است که در صورتی که امکان مراجعه شخص به دفاتر پستی وجود نداشته باشد پست با ارایه خدمات جمع اوری در محل با پرداخت هزینه به صورت اشتراک ماهانه بدون محدودیت در تعداد و میزان بسته این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا مرسولات خود ارسال کنید.

پست ویژه
این سرویس پستی سریع‌ترین و در عین حال گران ترین سرویس شرکت ملی پست ایران برای حمل کالا است که از طریق مراجعه به باجه های پستی امکان پذیر است.در این مورد امکان استفاده از سیستم پرداخت در منزل وجود ندارد.

شایان ذکر است که پست سفارشی ازخرداد سال 1400 به طور کلی از دستور کار اداره پست حذف گردید.
هزینه ارسال کالا با پست پیشتاز ، درعواملی همچون زمان توزیع مرسوله (ساعات اداری، خارج از وقت اداری، شبانه) ،خدمات ویژه (سرویس SMS، شناسه الکترونیک، اگهی تحویل) و زمان تحویل مرسوله به دفاتر پستی بوسیله شرکت پست تاثیرگذاراست، که تغییرهریک از این متغییرها در هزینه نهایی شما را تغییر می دهد.

به عنوان مثال هزینه پست پیشتاز شرکت ملی پست برای یک بسته ۱ کیلوگرمی از مبدا تهران به مقصد مشهد در حالت عادی 143.000 و ارسال همین بسته در خارج از ساعات اداری و استفاده از سرویس SMSو پرداخت در محل 186.226 می شود.

در همین راستا شرکت ملی پست، امکان مشاهده نرخ خدمات پستی را از طریق سامانه‌ای الکترونیکی به نام سامانه محاسبه نرخ مرسولات پستی فراهم آورده است.

متقاضیان می‌توانند با ورود به این سامانه نرخ استفاده از خدمات پستی مورد نظر خود را در اشکال مختلف پست پیشتاز، پست ویژه و سفارشی در انواع پاکتی و بسته‌ای محاسبه کنند.

سرویس پرداخت در محل
سرویس پرداخت در محل پست یا همان سرویس پستی cod(Cash On Delivery) در جهت افزایش اعتماد مشتری و در نتیجه افزایش رضایت آن نقش به سزایی دارد.

مزایای سرویس پرداخت درب منزل پست
این روش برای افرادی که می خواهند هنگام تحویل محصول ابتدا آن را بررسی کنند و سپس وجه آن را پرداخت کنند ، بسیار مناسب است.

پرداخت در محل برای این دسته از افراد مزیت بزرگی محسوب می شود.
مزیت بعدی پرداخت در محل برای آن گروه از افرادی است که کارت اعتباری یا رمز دوم ندارند. زیرا آمار نشان میدهد سالانه تعداد کثیری از مردم به علت نداشتن یا فراموش کردن رمز دوم عابر بانک خود ، خرید آنلاین خود را لغو کردند.
برای جذب مشتریان بیشتر، سرویس پستی COD توسط اکثر سایت ها و فروشگاه های آنلاین ساپورت می شود ، تا افرادی که نمی خواهند اطلاعات محرمانه کارت اعتباری شان فاش شوند نیز خرید آنلاین خود را انجام دهند.

معایب سرویس پرداخت درب منزل پست

گاهی اوقات برخی از محصولات برگشت داده می شوند و خریدار به هردلیلی محصول را قبول نمی کند و به مامور پست یا پیک برمیگرداند.
از دیگر معایب این روش این است که گاهی اوقات مشتری کالای تقلبی سفارش می دهد و چون در سرویس پستی COD هیچ تعهدی برای خرید وجود ندارد و این یک ضرر برای فروشگاه محسوب می شود.
اگر محصول با تاخیر به دست مشتری برسد ، برخی افراد بسته را قبول نمی کنند و این یعنی هزینه برگشت کالا به عهده فروشگاه خواهد بود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

69 + = 79