نمایشگاه هنر ایران

چیدمانی زیبا با استفاده از آباژور در منزل

نمایشگاه هنر ایران: چیدمانی زیبا با استفاده از آباژور در منزل

هر فضایی برای زیباتر شدن، نیازمند نورهایی است که از گوشه و کنار آن به چشم می‌خورند. اگرچه این نورها نسبت به نور عمومی موجود در فضا قدرتی کمتر دارند، اما تاثیرگذارتر هستند. این نورها همان نورهایی هستند که توسط آباژورها ( رومیزی و زمینی ) و شاخه‌های دیواری تامین می‌شوند.
قرار دادن جفتی آباژور روی میزهای عسلی در دو سوی تختخواب، هم برای ایجاد تعادل و هم برای ایجاد نوری مناسب جهت مطالعه‌ای دلچسب در تختخواب، مناسب خواهد بود.

آباژورهای رومیزی
امروزه آباژورها جایگزین چراغ‌های فیتیله ای، گرد سوز، و فانوس‌های قدیمی شده اند؛ با این تفاوت که در زمان‌های گذشته، از این منابع نوردهی هم به عنوان نور عمومی و هم به عنوان نورهای جهت دار و کاربردی استفاده می‌شد، اما امروز و با وجود نعمت بزرگی چون برق، آباژورها نورهایی کاربردی و دکوراتیو و مکمل نورهای عمومی هستند.
اما هنوز بسیاری از آباژورها به یاد گذشته از کوزه‌های سفالی، بطری‌های شیشه‌ای و … ساخته می‌شوند. در واقع، می‌توان بسیاری از وسایل و لوازم مورد علاقه را با نصب سرپیچ و سیم به آباژوری زیبا تبدیل کرد.

در حقیقت، آباژورهای رومیزی با خطوط عمودی خود در میان دریایی از خطوط افقی مبلمان موجود در فضا، ابزاری دکوراتیو محسوب می‌شوند. این آباژورها فضای سطح میز را نیز برای چیدمانی فوق العاده آماده می‌سازند. برای این منظور، سعی کنید چیدمان سطح میز از نظر سبک، رنگ یا جنس با آباژور هماهنگی داشته باشد تا فضایی مرتبط و جذاب پدید آورد.

نکته :
با رنگ آمیزی سیم آباژورها به رنگ دیوار یا به کار بردن سیم‌های بی رنگ، تاثیر دیداری آن‌ها را کم کنید.

چه مکانی برای قرار دادن آباژورها مناسب است؟
اگر چه آباژورها مانند بعضی مبلمان، فضایی زیاد را اشغال نمی‌کنند، اما نباید هر نقطه خالی موجود در فضا را به این عنصر دکوراتیو اختصاص داد، زیرا تاثیر آن بر بیننده و همچنین کاربرد آن در نقاط مختلف، متفاوت است.
در منازلی که در ورودی به راهرو یا هالی کوچک باز می‌شود، قرار دادن آباژور روی میز یا کنسولی مقابل در می‌تواند فضای برای خوشامدگویی مناسب را فراهم کند.
قرار گرفتن آباژورها روی میزهایی که در دو طرف کاناپه و در فضای پذیرایی قرار دارند، می‌تواند ضمن فراهم آوردن مکانی برای مطالعه به تقویت اصل تعادل در فضا نیز کمک کند.
وجود آباژور مقابل آینه روی دراور، به انعکاس نور و بزرگنمایی فضا کمک می‌کند.
گاهی علاوه بر تقسیم بندی فضا برای چیدمان‌های مختلف، ناگزیر هستیم که کاناپه را نه کنار دیوار، بلکه وسط فضا قرار دهیم. در چنین مواقعی، قرار دادن میزی هم ارتفاع یا کمی کوتاهتر از کاناپه، درست پشت آن می‌تواند مکانی مناسب برای قرار دادن جفتی آباژور را ایجادکند. زیبایی، ارمغان چنین چیدمانی خواهد بود.

قرار دادن آباژور روی میزی کنار صندلی راحتی می‌تواند نور لازم را برای مطالعه تامین کند.
معمولا شومینه در فضا قابلیت تاکیدی دارد. از این رو، قرار دادن آباژور یا چراغی زیبا روی طاقچه شومینه به تقویت این نقطه در فضا کمک می‌کند. البته، بهتر است که از آباژور یا چراغی باریک برای این کار استفاده شود.
استفاده از آباژور روی میز نوشیدنی‌ها، فضایی درخشان را با انعکاس نور از شیشه‌ها و کریستال‌ها به وجود می‌آورد.
اگر آباژوری کوچک در گوشه‌ای از آشپزخانه قرار گیرد، فضا را خودمانی و راحت جلوه خواهد داد.
قرار دادن جفتی آباژور روی میزهای عسلی در دو سوی تختخواب، هم برای ایجاد تعادل و هم برای ایجاد نوری مناسب جهت مطالعه‌ای دلچسب در تختخواب، مناسب خواهد بود.
آباژور روی میز مطالعه و کار، جایگزینی مناسب برای چراغ مطالعه است.
همواره انعکاس نور در صفحه تلویزیون، مشکلی است که از لذت دیدن کم می‌کند. همچنین، تاریکی مطلق با ایجاد تضاد بالای نوری، چشم را آزار می‌دهد. بنابراین، قرار دادن آباژوری کنار تلویزیون و با نوری ضعیف می‌تواند فضا را برای دیدن تلویزیون، مناسب کند.

نمایشگاه هنر ایران:

در مورد شیدها بیشتر بدانیم
همانطور که می‌دانید آباژورها از دو بخش پایه و شید تشکیل شده اند. بنابراین، کیفیت آباژور به جنس و شکل این دو بخش برمی گردد.
شیدهای موجود در بازار از دو جنس پارچه و کاغذ هستند:
شیدهای کاغذی
ارزان‌تر هستند.
شیدهای کاغذی رنگی ( انواع کرم ،شکلاتی و رنگ‌هایی از این قبیل ) به فضا گرما می‌بخشند.
شیدهای کاغذی سفید به فضا روحی مدرن و سردتر می‌دمند.

شیدهای پارچه ای
منتشر کننده نوری گرم‌تر و درخشان تر.
آن را می‌توان با هر پارچه دلخواه و مناسبی تهیه کرد.
پارچه می‌تواند به صورت صاف یا چین دار باشد.
با انتخاب پارچه‌ای مناسب می‌توان نقش‌های دکوراتیو را به فضا القا کرد، حتی زمانی که آباژور خاموش است.
پارچه‌ها را می‌توان مناسب سبک فضا انتخاب کرد. برای مثال، آباژوری با شید ابریشمی برای فضایی کلاسیک مناسب است.

نکته :
شیدهای تیره و کدر با عبور دادن نور از بالا و پایین و نه از دیواره‌ها، فضایی دراماتیک ایجاد می‌کنند، مخصوصا اگر مشکی باشند.
باید به این نکته توجه داشت که انتخاب شیدی مناسب بدون حضور پایه حتی برای حرفه‌ای‌ها هم دشوار است. بنابراین، هنگام خرید شید حتما پایه را همراه داشته باشید تا با امتحان شیدهای مختلف، مناسب‌ترین را برگزینید.
هنگام انتخاب شید توجه داشته باشید که ارتفاع شید بهتر است به اندازه دو سوم ارتفاع پایه باشد و پوشش آن به اندازه‌ای باشد که بخشی از بالای پایه را هم شامل شود یا قطر دهانه باز شید هم اندازه ارتفاع پایه باشد.

 

مطلبی که مطالعه کردید تلاش داشت تا چیدمانی زیبا با استفاده از آباژور در منزل را در «نمایشگاه هنر ایران» به شما ارائه دهد، در صورتیکه محتوای این صفحه را کافی نمی دانید یا سوالی دارید از طریق ارسال دیدگاه با ما در میان بگذارید.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 1 =