نمایشگاه هنر ایران

نصب تابلوها روی دیوار را اصولی یاد بگیرید

نمایشگاه هنر ایران: نصب تابلوها روی دیوار را اصولی یاد بگیرید

برای نصب تابلو، باید همه چیز را در نظر بگیرید: از سنگینی تابلو و میخی که برای نصب انتخاب کرده اید گرفته تا اندازه گیری دقیق برای درست در وسط قرار داشتن بخشی که قرار است نصب شود.

نصب تابلو اینطور که ساده به نظر می‌رسد نیست. هرکسی هرکجا دستش می‌آید، یک تابلو به دیوار می‌زند و یا خیلی بالا است و به سقف چسبیده تقریبا، یا زیادی پایین است. گاهی، به هیچ عنوان با چیدمان مبلمان تناسب و تقارن ندارد.

برای نصب تابلو، باید همه چیز را در نظر بگیرید: از سنگینی تابلو و میخی که برای نصب انتخاب کرده اید گرفته تا اندازه گیری دقیق برای درست در وسط قرار داشتن بخشی که قرار است نصب شود.

1 – تراز بودن
یکی از مهم‌ترین ابزار نصب تابلو و آثار هنری روی دیوار، تراز است. برای تراز کردن می‌توانید هم از ابزار آن و هم از متر نواری استفاده کنید.

2 – میخ و چکش
قلاب، میخ یا گیره فلزی؟ کدام یک برای نصب تابلو بر دیوار مناسب‌تر هستند؟ قلاب و میخ باید به اندازه کافی قوی و محکم باشند تا بتوانند وزن تابلو را به راحتی تحمل کنند. اگر قرار است از تابلوی بزرگ و سنگین وزن استفاده کنید باید از قلاب‌های فلزی و تسمه نیز کمک بگیرید. البته انواع چوبی این قلاب‌ها نیز موجود است. به هر حال، باید با توجه به اندازه و وزن اثر هنری، آن را به بهترین روش ممکن روی دیوار محکم کنید.

3 – تابلوی بالای شومینه
اگر قرار است تابلویی برای بالای شومینه انتخاب کنید باید حواستان باشد که عرض آن بیشتر از عرض شومینه نباشد. در ضمن باید حتما آن را در وسط اندازه عرض شومینه نصب کنید تا بتواند خودش را نشان دهد.

4 – ارتفاع مناسب
با اینکه انواع مبل و کاناپه‌ها با هم فرق دارند، اما باید بدانید اگر قرار است تابلویی در بالای آن روی دیوار نصب کنید، باید حدود 20 تا 30 سانتی متر از بالای مبل بالاتر نصب شد. همچون مواردی که در مورد شومینه گفتیم، تابلوی بالای مبل نیز باید دقیقا در وسط مبل (بدون توجه به در و پنجره و موارد دیگر) نصب شود.

5 – دیوار در دیوار
نصب تعداد زیادی تابلو روی یک دیوار به سلیقه و مقدمات نیاز دارد. برای این منظور باید ابتدا همه عکس‌ها و تابلوهایی که قرار است روی یک دیوار نصب کنید را روی زمین در کنار هم بچیند، سپس چیدمان آن‌ها را با توجه به اندازه و فرم آن‌ها در ذهن خود یا روی یک کاغذ تعیین کنید. سپس به همان ترتیب آن‌ها را روی دیوار نصب کنید. تراز بودن تابلوها و بالانس قرارگیری آن‌ها در کنار هم بسیار مهم است.

نمایشگاه هنر ایران:

6 – تابلو در دستشویی
با اینکه چندان مناسب نیست یک اثر هنری را در دستشویی نصب کنید زیرا ممکن است خراب شود، اما گزینه‌هایی وجود دارند که به شما اجازه می‌دهند این کار را انجام دهید. برای ضدآب کردن آثار نقاشی و هنری، می‌توانید از قاب‌های شیشه دار استفاده کنید. هرچه این قاب‌ها را عجیب‌تر انتخاب کنید، جذابیت بیشتری خواهند داشت.

7 – بهره گرفتن از تصاویر چاپی
اتاق‌هایی که رنگ روشن دارند بهترین مکان برای بهره گرفتن از تاثیر تابلوهای نقاشی یا آثار چاپی است. برای این منظور تصاویری را انتخاب کنید که رنگ و طرح بولد دارند. اما قاب آن‌ها را ساده و فلزی انتخاب کنید. این باعث می‌شود تا تصویر داخلی قاب بیشتر خودنمایی کند. برای اینکه در اثر آفتاب رنگ این تصاویر چاپی نرود، توصیه می‌کنیم از روکش ضد UV استفاده کنید. یا قاب را شیشه‌ای انتخاب کنید.

8 – پر کردن سوراخ میخ
اگر به هر دلیلی جایی که برای نصب تابلو سوراخ کرده اید، درست نبود و باید آن را جابه جا می‌کردید، با بتونه و کاردک حتما داخل سوراخ را پر کنید و اجازه ندهید همین طور خالی و بدشکل باقی بماند.

 

مطلبی که مطالعه کردید تلاش داشت تا نصب تابلوها روی دیوار را اصولی یاد بگیرید را در «نمایشگاه هنر ایران» به شما ارائه دهد، در صورتیکه محتوای این صفحه را کافی نمی دانید یا سوالی دارید از طریق ارسال دیدگاه با ما در میان بگذارید.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 4 =