نمایشگاه هنر ایران

چگونه قالیچه را اصولی در منزل استفاده کنیم؟

نمایشگاه هنر ایران: چگونه قالیچه را اصولی در منزل استفاده کنیم؟

قالیچه‌ها بهترین جایگزین برای موکت‌ها در دکوراسیون مدرن و کلاسیک هستند به این دلیل که آن‌ها را راحت‌تر می‌توان از دکوراسیون حذف کرد و نظافت آن‌ها نیز آسان‌تر است. همچنین، قالیچه‌ها را می‌توان به‌راحتی با نمونه‌ای دیگر جابه‌جا کرد، اما فراموش نکنید که برای استفاده از آن‌ها در دکوراسیون، مانند تمام عناصر دیگر، نکات و قوانینی وجود دارد که باید رعایت شود.

انتخاب و خرید قالیچه بیش از حد کوچک برای دکوراسیون، اشتباه بزرگی است که اغلب افراد مرتکب می‌شوند. از این رو در هزینه خرید قالیچه مناسب، مضایقه نکنید.

اندازه قالیچه در دکوراسیون باید به قدری بزرگ باشد که تمام وسایل و عناصر روی آن قرار بگیرند و تا حد امکان، دو پایه جلویی مبل‌ها نیز روی آن و دو پایه عقبی آن‌ها روی کف قرار گیرد. اما عناصر کوچک‌تر باید کاملا روی قالیچه قرار بگیرند. در اتاق غذاخوری نیز، قالیچه زیر میز غذاخوری باید به اندازه‌ای باشد که هنگام نشستن افراد دور میز و عقب رفتن صندلی‌ها، باز هم دو پایه جلویی صندلی‌ها روی قالیچه جای بگیرد.

نمایشگاه هنر ایران: توجه داشته باشید که قالیچه درست در مرکز اتاق قرار بگیرد و از اطراف به اندازه مساوی باقی بماند. این فاصله باید بین 20 تا 60 سانتی‌متر از هر طرف باشد. البته بهترین فاصله 45 سانتی‌متر است، اما در اتاق‌های خیلی کوچک فاصله 20 سانتی‌متر برای اطراف قالیچه مناسب است.

در اتاق خواب از قالیچه‌های کوچک استفاده نکنید. قالیچه اتاق خواب باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که از اطراف تخت‌خواب، فاصله‌ای به اندازه 30 سانتی‌متر برای تخت‌خواب دو نفره و 45 سانتی‌متر برای تخت‌های تک‌نفره در اندازه‌های کینگ و کویین باقی بماند. توجه داشته باشید که این اندازه‌ها حداقل فاصله است و این مقادیر می‌توانند بیشتر شوند اما نباید کمتر از این باشند.

نمایشگاه هنر ایران: برای مناطقی از خانه که رفت‌وآمد در آن زیاد است و احتمال ریختن غذا یا نوشیدنی روی فرش وجود دارد، از قالیچه‌های گران‌قیمت و دستباف استفاده نکنید. اگر چه تمیز کردن این قالیچه‌ها از قالیچه‌های ماشینی راحت‌تر است، اما باز هم از بین بردن لکه از روی آن‌ها دشوار بوده و می‌تواند به فرش آسیب برساند.
در فضاهای پر رفت‌‌و‌آمد، تمام سطح کف را با قالیچه بپوشانید. نباید هنگام راه رفتن، یکی از پاهای فرد روی قالیچه و پای دیگر او روی زمین باشد!

از رنگ‌بندی و طرح‌های روی قالیچه‌ها نترسید. قالیچه‌ها راهکاری بسیار مناسب برای اضافه کردن رنگ‌ها و طرح‌های جدید هستند. گزینه‌هایی ارزان و مناسب در بین قالیچه‌ها وجود دارد. پس نگران نباشید. در صورت دلزدگی از هر طرحی، براحتی می‌توانید آن را با طرحی جدید جابجا کنید.

قبل از خرید قالیچه حتما به نحوه شست‌وشوی آن توجه کنید. قالیچه‌های سیسال و کنفی به دلیل وجود الیاف طبیعی، بسیار سخت تمیز می‌شوند و باید برای تمیز کردن آن‌ها هزینه‌ای را متقبل شوید، اما قیمت آن‌ها مناسب است.

و البته فراموش نکنید که هنگام خرید قالیچه باید علاوه بر قیمت آن، به مخارج جانبی نگهداری آن نیز توجه داشته باشید.

 

مطلبی که مطالعه کردید تلاش داشت تا چگونه قالیچه را اصولی در منزل استفاده کنیم؟ را در «نمایشگاه هنر ایران» به شما ارائه دهد، در صورتیکه محتوای این صفحه را کافی نمی دانید یا سوالی دارید از طریق ارسال دیدگاه با ما در میان بگذارید.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

53 + = 63