نمایشگاه هنر ایران

نحوه نصب کاربردی تابلوها روی دیوار در طراحی دکوراسیون داخلی

نمایشگاه هنر ایران: نحوه نصب کاربردی تابلوها روی دیوار در طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون خانه یا دفتر کار، نتیجه کنار هم قرار گرفتن عناصر گوناگون است. زمانی که آن‌ها به صورت هماهنگ و مناسب در کنار هم بنشینند، فضایی دلپذیر و زیبا ایجاد می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت عناصر موجود در یک فضا به سه دسته عمده تقسیم می‌شوند:

1- عناصری که بیشتر نقش دکور و تزیینی دارند. اگرچه ممکن است نداشتن ظروف تزیینی، گلدان‌ها، گل‌های خشک و مصنوعی، شمعدان، مجسمه و … خلیلی در فضا ایجاد نکند ولی وجودشان بسیار مؤثر خواهد بود. دیوارها گسترده‌ترین سطوح موجود در یک فضا هستند و در نگاه اول جلب توجه می‌کنند. پس تزیین آن‌ها بر دکوراسیون تاثیر زیادی خواهد گذاشت.ممکن است محیطی با زیباترین و شیک‌ترین وسایل تزیینی و مبلمان آراسته شده باشد ولی برای دیوارهای آن تدبیری اندیشیه نشده باشد و به این ترتیب در نگاه اول، سطح خالی دیوارها از جذابیت بقیه عوامل کاسته و حس خوبی را منتقل نخواهد کرد. تابلو یکی از بهترین راه‌ها برای رفع این مشکل است.
تابلوها اگرچه اغلب با هدف تزیین مورد استفاده قرار می‌گیرند ولی در تغیر حال و هوای فضا جایگاه ویژه‌ای دارند. از تابلوها برای تغییر ابعاد ظاهری فضا نیز می‌توان استفاده کرد. مثلا برای افزایش ارتفاع دیوارها، نصب تابلوهای عمودی و بلند کارساز خواهد بود.
به همین ترتیب با نصب تابلو به صورت افقی می‌توان طول دیوار را به لحاظ بصری افزایش داد.

2- عناصری که هدف استفاده از آن‌ها، کاربردی است. وسایلی مانند جاروبرقی، اجاق گاز، یخچال و … نقشی کاربردی در منزل دارند و چندان به دکور خانه مربوط نمی‌شوند.

3- عناصری که هم نقش دکوری دارند و هم کاربردی هستند. پرده، مبلمان، فرش، بوفه و … در این گروه جا می‌گیرند.

نمایشگاه هنر ایران: تابلو یکی از مهمترین عناصر گروه اول است. فرض کنید تابلوی مورد نظرتان را انتخاب کرده اید؛ حالا نوبت به انتخاب قاب آن می‌رسد. قاب مثل ظرفی است که تابلو را در آن عرضه می‌کنید و اگر ظاهر زیبایی داشته باشد، تابلو روی دیوار خانه می‌درخشد و اگر زیبا نباشد از کیفیت تابلوی شما هم کم می‌کند.

شما با انتخاب یک قاب ساده و در عین حال شیک و زیبا می‌توانید کاری کنید که اثر هنری محبوبتان بیشتر به چشم بیاید. قاب در برجسته و جلوه دار کردن اثر نقش مهمی دارد، ضمن اینکه اگر رنگ‌های استفاده شده در اثر، ملایم و کمرنگ هستند و در محیط به رنگ‌های شادتر بیشتری نیاز است، با انتخاب قابی به رنگ تند و گرم، به اثر جلوه‌ای دیگر بدهید.

در مقابل، برای آثاری که شلوغ هستند و رنگ‌های گرم و تند زیادی در آن‌ها استفاده شده، می‌توانید قابی با یکی از رنگ‌های ملایم و خنثی در نظر بگیرید. باید مراقب باشید قابی که انتخاب می‌کنید از جلوه اثر نکاهد. البته توصیه می‌شود که قاب و حاشیه دور اثر از رنگ‌های ملایم و خنثی باشند و قاب با رنگ دیوارها هماهنگی داشته باشد.

 

مطلبی که مطالعه کردید تلاش داشت تا نحوه نصب کاربردی تابلوها روی دیوار در طراحی دکوراسیون داخلی را در «نمایشگاه هنر ایران» به شما ارائه دهد، در صورتیکه محتوای این صفحه را کافی نمی دانید یا سوالی دارید از طریق ارسال دیدگاه با ما در میان بگذارید.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 36 = 39